Producenci
Zaloguj się
Rejestracja i logowanie nie są konieczne do dokonania zakupu.
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się

Samsonow

Dostępność: brak towaru
Cena: 850,00 zł 850.00
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni

Opis

Nóż myśliwski Samsonowa, znany także jako "kinżał Samsonowa" albo "nóż niedźwiedzi Samsonowa", to kultowy rosyjski nóż o wyjątkowo wytrzymałej konstrukcji wytwarzany przez tulskiego mistrza kowalskiego Jegora Pietrowicz Samsonowa w warunkach produkcji rzemieślniczej na przestrzeni ponad 50 lat – od lat 70-ch XIXw. po rok 1930. Nóż wzorowany był na popularnych w drugiej połowie XIXw. w Rosji tzw. rodżersach - nożach z ostrzem stałym produkcji amerykańskiej kompanii "Rodżers i synowie". Widać że autorowi przyświecała idea stworzenia narzędzia maksymalnie wytrzymałego. Samsonowy wypuszczane były w krótkich seriach, w niektórych z grubość obucha wynosiła 8 mm. Nóż określany był jako myśliwski chociaż dzisiaj nazwalibyśmy go wojskowym albo survivalowym - Samsonow posiada atrybuty noża wojskowego, takie jak prosta głownia, agresywny sztych z falszostrzem na grzbiecie i obustronny krzyżowy jelec. Da się to wytłumaczyć w ten sposób że przy częstych w w XIX w. zacięciach myśliwskiej broni palnej nóż stawał się dla myśliwego "ostatnią linią obrony". Znakomitą reklamą dla noży Samsonowa była wypowiedź księcia Sirinskiego-Szychmatowa, słynnego w taktych czasach myśliwego, który uznał "tulskie noże Samsonowa" jako najlepsze do polowań na niedźwiedzie". W czasach ZSRR w fabryce "Sierp i młot" poddawano testom zniszczeniowym oryginalne głownie Samsonowa – postawione pod prasą na sztorc łamały się przy nacisku 14 ton. Liczbę "noży niedźwiedzich" powstałych w kuźni Samsonowa w Tule ocenia się na 3300-3500 sztuk. Zyskały taką popularność że ich klony wypuszczały liczne firmy prywatne a także państwowa fabryka w Złatouście.

Kizlyar wypuszcza repliki noży Samsonowa w kilku wariantach różniących się materiałem głowni. Najpopularniejsze są tańsze warianty z polerowanej lub czernionej AUS-8-ki. Oferowane u mnie egzemplarze wykonane są z trochę droższej rosyjskiej stali 110x18. Szlif częściowy wklęsły. Noże mają w Rosji status noży bojowych i są dostępny tylko dla wojskowych, myśliwych i funkcjonariuszy resortów siłowych o czym świadczy numer umieszczony na ostrzu pod jelcem. Przy zakupie numer jest wpisywany do książeczki wojskowej lub legitymacji służbowej. Na ostrzu znajduje napis "Кизляр сделано в России 110X18" a po drugiej stronie "Cамсонов" i logotyp producenta. Rękojeść z orzecha. Pochwa skórzana z mocowaniem na guzik zatrzaskowy.

Od rozpoczęcia wojny na Ukrainie Federacja Rosyjska wprowadziła zakaz wywozu z kraju noży numerowanych (tzn. bojowych), dlatego po tym jak wyprzedadzą się te egzemplarze, które obecnie mamy na stanie, przez jakiś czas staną się one zupełnie nieosiągalne.

Firma Kizlyar z Dagestanu jest jednym z kilku rosyjskich producentów noży znanych szeroko poza granicami Rosji. Kizlyar szczyci się połączeniem dawnych tradycji kaukaskich rzemieślników specjalizujących się w wytwarzaniu broni białej i nowych technologii produkcji.

Długość całkowita: 300 mm

Długość ostrza: 177 mm

Szerokość ostrza (maks.): 36 mm

Grubość klingi (maks.): 5 mm

Stal (według rosyjskiej nomenklatury): 110X18

Pochwa skórzana

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl